Aquos LC-90LE757: Sharp launches biggest LED TV ever in Europe
Sharp has launched Aquos LC-90LE757, the biggest LED TV ever, in Europe
The Aquos LC-90LE757 features a 90 in (229 cm) screen, trumping an 84 in display from LG.
One analyst said the European market was indeed growing, but remained “niche”.
The trend is even more advanced in the US. According to the Consumer Electronics Association, 8% of all TVs sold in the country feature screens 60 in or larger.
Sharp’s new display is based on LED (light-emitting diode) technology, weighs 64 kg (141 lbs), and is less than 12 cm (4.7 in) deep.
The firm says owners need to sit at least 3.5 m (11.5 ft) away to enjoy its picture.
“The plan is definitely to go bigger,” Tommaso Monetto added.
Panasonic does sell even bigger displays, offering 103 in and 152 in screens.