Home Tags Posts tagged with "chloe zhao"

chloe zhao

0

Here is the full list of the winners of the 93rd Academy Awards held on April 25th at Union Station:

Best picture

  • Winner: Nomadland
  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • Minari
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Best actress

  • Winner: Frances McDormand – Nomadland
  • Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Andra Day – The United States vs Billie Holiday
  • Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
  • Carey Mulligan – Promising Young Woman

Best actor

  • Winner: Anthony Hopkins – The Father
  • Riz Ahmed – Sound of Metal
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Gary Oldman – Mank
  • Steven Yeun – Minari

Best supporting actress

  • Winner: Yuh-Jung Youn – Minari
  • Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
  • Glenn Close – Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman – The Father
  • Amanda Seyfried – Mank

Best supporting actor

  • Winner: Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
  • Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
  • Leslie Odom Jr – One Night in Miami
  • Paul Raci – Sound of Metal
  • Lakeith Stanfield – Judas and the Black Messiah

Best director

  • Winner: Nomadland – Chloe Zhao
  • Another Round – Thomas Vinterberg
  • Mank – David Fincher
  • Minari – Lee Isaac Chung
  • Promising Young Woman – Emerald Fennell

Best original screenplay

  • Winner: Promising Young Woman – Emerald Fennell
  • Judas and the Black Messiah – Will Berson, Shaka King, Will Berson, Kenny Lucas and Keith Lucas
  • Minari – Lee Isaac Chung
  • Sound of Metal – Darius Marder, Abraham Marder, Derek Cianfrance
  • The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Best adapted screenplay

  • Winner: The Father – Christopher Hampton, Florian Zeller
  • Borat Subsequent Moviefilm – Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman and Lee Kern
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • One Night in Miami – Kemp Powers
  • The White Tiger – Ramin Bahrani

Best animated feature

  • Winner: Soul
  • Onward
  • Over the Moon
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Wolfwalkers

Best documentary feature

  • Winner: My Octopus Teacher – Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster
  • Collective – Alexander Nanau and Bianca Oana
  • Crip Camp – Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
  • The Mole Agent – Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
  • Time – Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

Best international feature

  • Winner: Another Round (Denmark)
  • Better Days (Hong Kong)
  • Collective (Romania)
  • The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
  • Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

Best original song

  • Winner: Fight For You – Judas and the Black Messiah (H.E.R., Dernst Emile II and Tiara Thomas)
  • Hear my Voice – The Trial of the Chicago 7 (Daniel Pemberton and Celeste Waite)
  • Husavik – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson)
  • Io Si (Seen) – The Life Ahead [La Vita Davanti a Se] (Diane Warren and Laura Pausini)
  • Speak Now – One Night in Miami… (Leslie Odom, Jr and Sam Ashworth)

Best original score

  • Winner: Soul – Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste
  • Da 5 Bloods – Terence Blanchard
  • Mank – Trent Reznor and Atticus Ross
  • Minari – Emile Mosseri
  • News of the World – James Newton Howard

Best cinematography

  • Winner: Mank – Erik Messerschmidt
  • Judas and the Black Messiah – Sean Bobbitt
  • News of the World – Dariusz Wolski
  • Nomadland – Joshua James Richards
  • The Trial of the Chicago 7 – Phedon Papamichael

Best visual effects

  • Winner: Tenet – Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher
  • Love and Monsters – Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox
  • The Midnight Sky – Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
  • Mulan – Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram
  • The One and Only Ivan – Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher

Best film editing

  • Winner: Sound of Metal – Mikkel EG Nielsen
  • The Father – Yorgos Lamprinos
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • Promising Young Woman – Frédéric Thoraval
  • The Trial of the Chicago 7 – Alan Baumgarten

Best costume design

  • Winner: Ma Rainey’s Black Bottom – Ann Roth
  • Emma – Alexandra Byrne
  • Mank – Trish Summerville
  • Mulan – Bina Daigeler
  • Pinocchio – Massimo Cantini Parrini

Best sound

  • Winner: Sound of Metal – Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh
  • Greyhound – Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman
  • Mank – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin
  • News of the World – Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
  • Soul – Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker

Best production design

  • Winner: Mank – Donald Graham Burt and Jan Pascale
  • The Father – Peter Francis and Cathy Featherstone
  • Ma Rainey’s Black Bottom – Mark Ricker, Karen O’Hara and Diana Stoughton
  • News of the World – David Crank and Elizabeth Keenan
  • Tenet – Nathan Crowley and Kathy Lucas

Best make-up and hairstyling

  • Winner: Ma Rainey’s Black Bottom – Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson
  • Emma – Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze
  • Hillbilly Elegy – Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney
  • Mank – Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff
  • Pinocchio – Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti

Best live action short

  • Winner: Two Distant Strangers – Travon Free and Martin Desmond Roe
  • Feeling Through – Doug Roland and Susan Ruzenski
  • The Letter Room – Elvira Lind and Sofia Sondervan
  • The Present – Farah Nabulsi
  • White Eye – Tomer Shushan and Shira Hochman

Best animated short

  • Winner: If Anything Happens I Love You – Will McCormack and Michael Govier
  • Burrow – Madeline Sharafian and Michael Capbarat
  • Genius Loci – Adrien Mérigeau and Amaury Ovise
  • Opera – Erick Oh
  • Yes-People – Gísli Darri Halldórsson and Arnar Gunnarsson

Best documentary short

  • Winner: Colette – Anthony Giacchino and Alice Doyard
  • A Concerto is a Conversation – Ben Proudfoot and Kris Bowers
  • Do Not Split – Anders Hammer and Charlotte Cook
  • Hunger Ward – Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
  • A Love Song for Latasha – Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

Nomadland has scooped three Oscars including best picture, while Anthony Hopkins and Daniel Kaluuya have won acting awards.

Nomadland’s Chloe Zhao made history as the first woman of color and second woman to win best director.

Anthony Hopkins, 83, is the oldest winner of best actor, while Daniel Kaluuya is the first black British actor to win an Oscar – for the best supporting award.

British actress-turned-writer/director Emerald Fennell won a screenplay award.

She won best original screenplay for Promising Young Woman, which she also directed.

Frances McDormand won best actress for her role in Nomadland, while veteran South Korean actress Yuh-Jung Youn won best supporting actress for Minari.

The awards were handed out in one of the grand halls at Los Angeles’s stylish Union Station to allow for a Covid-safe ceremony, while many UK-based nominees were at a venue in London – although Anthony Hopkins was at neither.

Anthony Hopkins won best actor for his masterful performance as a man suffering with dementia in The Father, 29 years after he won his first Oscar for The Silence of the Lambs.

The actor’s victory was the biggest surprise of the night. The award had been tipped to go to the late Chadwick Boseman, who died at the age of 43 last August, for Ma Rainey’s Black Bottom.

It was perhaps a surprise to Sir Anthony himself, who was neither in LA nor at the British Film Institute in London, the ceremony’s UK venue.

Anthony Hopkins was thought to be in his native Wales, and there was not an option to appear via Zoom, meaning he did not appear on screen or in person.

The Father also won best adapted screenplay for Sir Christopher Hampton and Florian Zeller, who called Sir Anthony “the greatest living actor”.

Golden Globes 2021: Full List of Winners

Nomadland, the slow-burning drama about a woman living in her van in the American West after the financial crash, won the top prize for best film, plus best director and best actress.

Frances McDormand, who now has three best actress Oscars, is one of the only professional performers in the film. Most of the rest of the cast is made up of real people playing fictionalized versions of themselves.

In her acceptance speech, Chloe Zhao thanked the real-life nomads “for teaching us the power of resilience and hope”.

Before Chloe Zhao, the only woman to have won the directing prize in the Oscars’ 92-year history was Kathryn Bigelow for The Hurt Locker in 2010.

Meanwhile, black-and-white film Mank, which led the nominations with 10, picked up two awards, as did Sound of Metal, Judas and the Black Messiah, Ma Rainey’s Black Bottom and Soul.

Oscars 2021 big winners:

  • Nomadland – 3
  • The Father – 2
  • Judas and the Black Messiah – 2
  • Ma Rainey’s Black Bottom – 2
  • Mank – 2
  • Soul – 2
  • Sound of Metal – 2